Dny české kultury 2018

Tisk

Svatováclavské posvícení

Svatovaclavske-posviceni-2018-web

Tisk

Mše svatá k uctění svatého Václava

Slavnostni-bohosluzba-web

Tisk

Smíšený pěvecký sbor MENDÍK

DCK-2018-Mendik-KE-pozvanka-web

Smíšený pěvecký sbor Mendík působí při Gymnáziu J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích od roku 1989. (Mendík je označení studenta ve středověku, který si přivydělával na živobytí zpěvem). Tvoří jej studenti od primy po oktávu.
Sbor se každoročne účastní hodnocené přehlídky gymnaziálních sborů Gymnasia Cantant v Praze a Brně. Dvakrát se také zúčastnil celostátní soutěže Jirkovský písňovar v Chomutově, kde získal stříbrné pásmo. Každoročně pořádá Mendík zahraniční výjezdy (Dánsko, Srbsko, Moldávie, Rumunsko, Polsko, Slovinsko, Vatikán)
a účastní se různých pěveckých akcí u družebních gymnázií v Německu. Ve školním roce pořádá dva tradiční koncerty – vánoční a jarní s oficiálním rozloučením odcházejících maturantů.
Repertoár sboru tvoří duchovní písně, lidové písně, spirituály a populární písně.
Mgr. Olga Thámová řídí sbor od roku 2012.

Tisk

Rozumíme si ještě? / Rozumieme si ešte?

DCK-2018-rozumime-si-jeste-pozvanka-web
Program Rozumíme si ještě – Rozumieme si ešte? vznikl z myšlenky oveřit si, jak mladá generace na obou stranách řeky Moravy ovládá jazyk svého sousedního národa 25 let po rozdělení společného státu.
Kdo jiný by byl pro tento projekt vhodnější, než ti, pro které bude jazykový projev pracovním nástrojem – studenti hudebně-dramatického odboru uměleckých škol. Ke spolupráci bylo pozváno Konzervatórium na Timonovej 2 v Košiciach a
Janácčova konzervatoř v Ostravě.
V programu gala večera budou účinkovat studenti těchto dvou škol - vítězové 1. kola přehlídky v interpretaci literárního textu v druhém jazyku.

Tisk

DČK 2018 Od vojnového požiaru k spoločnému štátu Čechov a Slovákov

DCK-2018-od-poziaru-k-statu-svk-KE
Sedemnásť výstavných panelov približuje návštevníkom prostredníctvom publikovaných dokumentov dejinné udalosti vo svete i doma, ktoré viedli ku vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, zrod Československej republiky i udalosti bezprostredne po jej vzniku.
Výstava obsahuje kópie dobových fotografií, portréty významných aktérov týchto udalostí a ich postoje, ale aj pohľady na jednoduchých vojakov a občanov. Možno si pozrieť mnohé závažné dokumenty, rezolúcie, texty verejných prejavov, významné dohody, korešpondenciu, pečate, vlajky, propagačné plagáty, ukážky tlače vychádzajúcej pre Čechov a Slovákov v zahraničí, no i odraz týchto dejinných udalostí v umeleckej tvorbe známych slovenských autorov. Pohľad do histórie je doplnený titulnými listami a materiálmi z tlače vydávanej na Slovensku v prvých dňoch a rokoch nového Československa, ktoré sa nachádzajú vo fonde Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach. I keď to nie je úplný prehľad vydávaných novín a časopisov, tieto ukážky isto pomôžu priblížiť dobu, keď sa začínal život nového spoločného demokratického štátu Čechov a Slovákov.

Výstavu si môžete pozrieť
d 19. 9. do 9. 11. 2018
v Kultúrno-vzdelávacom centre ŠVK v Košiciach, Pribinova 1

Tisk

DČK 2018 Československá státnost

DCK-2018-ceskoslovenska-statnost-KE-pozvanka

K stému výročiu Československa České centrá pripravili pre Vás interaktívnu digitálnu putovnú výstavu Československá štátnosť 1918, ktorá ponúka zásadné informácie o historickom a kultúrnom dianí v čase vzniku Československej republiky jazykom 21. storočia. Projekt obsahuje texty, audio aj video a umožňuje divákovi pohybovať sa virtuálnym priestorom podľa svojich záujmov. Obsah programu je tiež spracovaný formou grafických koláží ako panelová výstava. Výstava Československá štátnosť 1918 pripomína zrod Československa ako spoločného štátu Čechov a Slovákov. Pripomína dôležité osobnosti, ktoré sa najviac zaslúžili o jeho vznik a uznanie v zahraničí. Približuje dobovú situáciu a vojenskú pripravenosť mladého štátu. Popisuje obyvateľov a ich národnostné rozloženie. A napokon kultúru, úspechy na svetovom trhu a významné objavy Čechov aj Slovákov. Texty sú sprevádzané bohatým obrazovým materiálom.

Tisk

DČK 2018 Století českého komiksu

stoleti-ceskeho-komiksu-web

Tisk

Dny české kultury 2018

bulletin-web

Blahopřejeme

Včera 24-09-2018 : Jaromír
Dnes 25-09-2018 : Zlata
Zítra 26-09-2018 : Andrea

RYCHLÝ KONTAKT

Český spolek v Košicích
Hlavná 70
040 01 Košice
tel.: 055/6255217
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes8340
mod_vvisit_counterTento týden9468
mod_vvisit_counterTento měsíc96980
mod_vvisit_counterSpolu2830560
Zde: 87 navstevniku, 1 bots online